S Abelem Tasmanem stále ještě v nohách jsme se vydali směr západní pobřeží, které by podle mnohých mělo patřit k tomu nejhezčímu z Nového Zélandu. Příroda se touto oblastí line skutečně překrásně a tak jsme se neubránili obědové přestávce na odpočívadle hned vedle rozbouřeného moře. Za těch několik společných cestovatelských dnů už umíme věci zorganizovat v řádném sledu a tak jsme se rozkoukali a už se nám vařila voda na „oblíbené“ těstoviny s něčím..(Pro zvědavé to byl opečený lunchmeat!) Celou dobu nám tak divně těkaly ruce, ujížděly až k obličeji a divně jsme s sebou škubali..Černé potvory..V průvodci jsme jaksi opomenuli kapitolu s názvem Sandflies – v češtině jsou to tiplice – takové ty černé malé kousavé mrchy..Oběd jsme snědli doslova v poklusu, znechucení, ale najedení..Ano, vytáhli jsme z batůžku přibalený Autan (proti komárům), ale už po pár minutách se po něm procházely jako po louce. Rychle jsme naskočili do auta a zpětným zrcátkem jsme přečetli nápis – Sandfly bay. Po cestě jsme měli možnost obdivovat blížící se Alpy s nejvyšším vrcholem Mt.Cook (3755 m). Naše první nestravovací zastávka byla v Punakaiki, známe pro své Pancake Rocks – tyto pískovcové útvary se působením eroze zformovaly do palačinkových tvarů. Prožitek byl o to silnější, že bylo velmi větrno, moře rozbouřené a v dálce se stahovalo mračno, a voda tak pěkně hrála o tyto skály a divoce se prolévala jeskynními útvary...Za zmínku stojí také raritní palma z dob minulých –„Ti kouka.“
Cestu dále na jih jsme narušili přespávací odbočkou do vnitrozemí – po známé spojnici západu s východem. Silnice SH73 svojí značnou část lemuje také TransAlpin, což je vlakové propojení mezi západním Greymouth a Christchurch, řadící se mezi známé atrakce jižního ostrova. Někde v půli cesty byl cíl naší cesty vesnička Arthur´s Pass, nejvýše položená vesnice NZ. Je to také oblíbená destinace trampů a výchozí bod pro různé tracky. Do vesnice jsme se dostali už za hluboké tmy, unavení po celém dnu, ale naštěstí se zde nacházel náš oblíbený DOC kemp. Zaparkovali jsme tedy hned vedle nádražního domečku a rozkoukávali se. Součástí našeho předspánkového rituálu je seznamování se s okolím (jen krátkým, abychom věděli kde to vlastně jsme). Častěji než obvykle se v našem vyprávění budeme odkazovat na známé české celebrity, dnes tedy alespoň jednou. Na scénu přichází Zbyněk Drda a jeho Příběh má mít spád! A aby to nebyla nuda, v našem prozkoumávání jsme čelovkou nakoukli do téhle chatičky. Hned před námi byl stůl, na něm blok s poznámkami (poslední září 2009), opodál harampádí, nádražácké náčiní atd. Fajn..baterka však nevinně sjela i nad stůl, ke stropu, ze kterého krásných trámech uvázané, viselo oběšenecké lano. Šok – poklidný Arthur´s Pass se najednou začal proměnovat v ospalou díru. Jen chvíli jsme rozjímali a rozhodli jsem se, že ať věříme čemukoliv, hrát na hrdiny si tentokrát nebudeme. Odebrali jsme se tedy za vesnici, do jiného kempu, kde už na nás podobné překvapení nečekalo. V noci, před usínáním jsme však, aby toho nebylo málo, zaslechli celou řadu výstřelů. Ani patnáctý výstřel neunikl naší pozornosti, když výstřely padaly v pravidelných intervalech. Nevíme, možná byly z vesnice. Jediné, z čeho jsme měli strach bylo, jestli snad někdo takto nevolá o pomoc. Hned ráno jsme se proto odebrali do místního informačního centra a zeptali se místních pracovníků. Volali na policii, tam o ničem nevěděli. Také jsme jim povyprávěli o našem nočním překvapení, a doporučili jsme jim podívat se na místo nejlépe v noci s baterkou.
Z vesnice jsme nakonec vyjeli před polednem, s deštěm na kapotě, do Cave Stream Scenic reserve, kde se v minulosti točilo několik filmů včetně Pána prstenů, Letopisy Narnie atd. Místním lákadlem jsou dlouhá průchozí jeskyně a kopečky poseté zaoblenými vápencovými kameny. Ještě o pár kilometrů dále byla doslova úchvatná vesnice Castle Hill, kterou jsme se zaťatým dechem a fascinovanými pohledy projeli. Krásná avšak střídmá architektura dřevěných chaloupek v romantickém prostředí byla okouzlující. Po cestě zpět jsme se zastavili ještě v Arthur´s Pass, kde jsme si v přístřešku náležícímu onomu DOC kempu připravili jídlo. Těsně před naším odjezdem do oken nádražního domečku nahlížel holohlavý policista, který však nejevil známky zděšení či vzrušení. Zeptali jsme se ho tedy, jestli to lano našel – on přitakal..Chvíli jsme se s ním bavili, ještě nám řekl, že už přišel na to, kdo to v noci střílel – místní myslivec, a vysvětlil, že to lano se smyčkou jako ušitou na lidský krk je prý na zvířata. Pak nám ještě zamával a my jeli zpátky směr západní pobřeží.
První komplet propršený den jsme zakončili v DOC kempu, asi 20 km od ledovce Franz Josef.
Před vstupem na tížený ledovec nás čekal výšlap cca 800 schodů (15 paneláků). Stálo to však za to, skoro celou hodinu jsme strávili na ledovci, s povídáním od zkušeného průvodce. Skutečný zážitek snad trochu přiblíží přiložené fotografie. Zajímavostí je, že vstup na ledovec je bez odborného průvodce zakázán. Jednak kvůli nebezpečí ledovce samotného (denně se pouvá cca o 1 metr) a jednak také kvůli padajícím kamenům z okolních skal. Výprava však skončila bez úrazů a my se s ledovcem loučili za západu slunce. Na místním Info centru nám bylo doporučeno jakési tajné bezplatné místo na přespání s výjimečným výhledem na ledovce.
Ráno jsme se stačili zastavit na snídani v městě Wanaka. Další z drobných zážitků našeho cestování. Počasí však bylo zamračené a pro náš pobyt v Queenstown to tak nevěstilo nic dobrého. Cesta se odebírala ve stejném duchu, kilometry jsme krájeli mlhou a jinak na jezeře položené, horami obklopené město Queenstown bylo shora zakryto hutnou mlhou – opravdovou poklicí. Ale i tak jsme se po svých vypravili, a za tuto alá alpskou vesnici zevrubně prošli. Moc zajímavých míst v něm člověk nenajde, a tak jsme se s povděkem odebrali do 12 km vzdáleného DOC kempu, položeného u malého jezera, skoro na konci světa.
Na jeden z queenstownských vršků vede lanovka, a tak abychom se mohli kochat i z výšky, rozhodli jsme se vyčkat na druhý den, snad že se počasí udobří. Ani ráno však ke změně nedošlo, a tak jsme se akorát stavili na dokonalou kávu se zákuskem v místním Les Alpes (alá francouzský vesnický styl) – skutečně stojí za návštěvu, a vyjeli směr Svět fjordů – Milford Sound.
Ráno jsme nechtěli nechat nic náhodě, první vyhlídková plavba, která během 1,5-2,5 hodin návštěvníky proveze milfordským fjordem začíná již před desátou hodinou ranní. Obecně se doporučuje vyhnout se polední špičce, kdy se do oblasti navalí spouuuusta autobusů plných turistů, čekajících na obří lodě s obědem na palubě. Příjezd na devátou hodinu se nakonec prokázal jako prozíravý. V poklidu jsme si prošli terminál, ve kterém sídlí všichni provozovatelé, z mola si také prohlédli jejich lodě a nakonec se rozhodli pro jakousi Mitre Peak Cruises – malinká loď (i díky brzké ranní hodině nás na palubě bylo jen 22) s nezastřešeným výhledem plující cca 2 hodiny. Azurové nebe, úchvatné vodopády, kolonie tuleňů hrajících si ve vodě nebo relaxujících na skále. U konce plavby jsme ještě vystoupili na podmořskou observatoř, která umožňovala v hloubce 8 metrů po hladinou moře pozorovat její vodní svět. Po cca 40 minutách se u břehu zastavila loď jiné společnosti, která vysadila část svých turistů a nabrala nás. Na moři na nás zatím čekal jeden z nejkrásnějších momentů našeho cestování, to když se loď přiblížila ke skupině delfínů, kterým očividně nevadila přítomnosti lidí a lodě samotné. Pěkně se předváděli a když jsme od nich odjížděli, ještě jich pár za námi plavalo a dovádělo v bezprostřední blízkosti lodi, ve vznikajících vlnách. Zpátky na původní stanoviště jsme dorazili krátce po poledni, a na autobusovém parkovišti již postávala pěkná řádka společností.
Zajímavostí také je, že cena plaveb se s přibývající hodinou zvyšuje. Takže čím dříve člověk přijede tím méně lidí a méně zaplatí.
Milford jsme tedy měli za sebou, a tak nás akorát čekalo překonat několik horských hřebenů. Za zmínku stojí moment, kdy jsme ve zpětném zrcátku zaznamenali o pomoc mávajícího klučinu, který chvíli předtím telefonem komunikoval na emergenci centru. Zastavili jsme, a běželi zjistit, co se děje. Klučina volal telefonem o pomoc, poté co se sám vydal hledat pomoc, pro své 2 kamarády, kteří uvízli na své výpravě do hor na ledovci. Někdy si fakt člověk říká, na jakých pravděpodobných místech se skrývá lidská blbost. Kluci na túru vyrazili v teniskách, jeanách, bez jídla a pití a bez dobrých bund a informací. Po chvíli chůze na ledu zjistili, že to začíná být nebezpečné a tak se chtěli vrátit zpátky. Těm zbylým dvěma to už bohužel nešlo. Tak jsme mu alespoň dali vodu, nechali si situaci vysvětlit, podpořili ho a uklidnili ho tím, že pomoc už je na cestě. Ve chvíli, kdy nezbývalo než čekat jsme se vydali pryč, udělat si někde na sluníčku oběd. Po jídle jsme se za klukem ještě vrátili. To už seděl v přilehlé chatce s horkým čajem v ruce, stále však ještě čekal na záchranářský vrtulník. Uklidňoval jej místní správce silnic a tak jsme se rozloučili, popřáli hodně štěstí a vyrazili definitivně pryč.
V hlavě nám stále ležel Queenstown, který jsme neměli možnost prozkoumat za hezkého počasí a tak jsme mu chtěli dát ještě šanci. Proto jsme po několika hodinách jízdy, už za tmy dorazili do nedalekého, již zmiňovaného, horského DOC kempu a těšili se na další den.